Najlepsze pokarmy do jedzenia dla zdrowia nerek i których należy unikać

0
15

Ze wszystkich narządów serce i mózg trzymają koronę na szczycie, ale nie tylko o nich warto wspomnieć. Nerki to dwa narządy w kształcie fasoli, bezpiecznie osadzone w jamie brzusznej; odpowiadają za filtrowanie krwi i utrzymanie delikatnej równowagi płynów w organizmie. Jeśli kiedykolwiek doświadczyłeś problemów z nerkami, wiesz, jak ważna może być ta para i dlaczego ważne jest, aby jeść zdrową żywność dla nerek, która nie naraża ich na dodatkowy stres.

Czego możesz się spodziewać w tym artykule:

• Jak działają Twoje nerki

• Dlaczego Twoja dieta ma znaczenie

• Najlepsza żywność przyjazna dla nerek

• Jakich koszmarów dietetycznych unikać?

Jak działają te organy w kształcie fasoli

Umieszczone po obu stronach kręgosłupa, wokół obszaru, w którym kończy się klatka piersiowa, nerki są zajęte pracą i filtrowaniem krwi – w sumie pół szklanki na minutę! Aby oddzielić czystą krew od produktów przemiany materii, nerki mają maleńkie małe jednostki zwane nefronami (prawie milion w każdym narządzie), które zapewniają system filtracji, który oddziela krew od produktów przemiany materii podczas jej przepływu.

Nerki wytwarzają mocz, który jest następnie przenoszony do pęcherza przez dwie maleńkie rurki i ostatecznie wydalany z organizmu. Chociaż robi to wszystko, te poręczne narządy pełnią również jedną ważną funkcję – utrzymują równowagę płynów. Wyobraź sobie, że nie wykonali swojej pracy i cały ten płyn został po prostu nagromadzony, dopóki nie pękniesz?!

To właśnie sprawia, że ​​te dwie fasolki są tak wyjątkowe. Ich rola może nie być olśniewająca, ale jest niezbędna, aby utrzymać Cię w ruchu.

Czy wiedziałeś? Sarah Hyland, gwiazda popularnego serialu Modern Family, jest jedną z celebrytek, która głośno wypowiada się na temat zdrowia nerek. W swoim życiu przeszła dwa przeszczepy i dializy z powodu stanu znanego jako dysplazja nerek.

Jaki jest więc najlepszy sposób na utrzymanie ich w zdrowiu i czy są jakieś pokarmy, które wspomagają pracę nerek?

Dlaczego Twoja dieta ma znaczenie

Przewlekła choroba nerek, ogólne określenie stopniowej utraty funkcji nerek, dotyka około 14% populacji (USA). Na wczesnym etapie większość ludzi nawet nie będzie wiedziała, że ​​coś jest nie tak. Dopiero później, gdy nerki zaczynają zawodzić, objawy stają się bardziej zauważalne.

Na co zwrócić uwagę

Jeśli masz rodzinną historię choroby nerek lub jesteś w inny sposób zagrożony, uważaj na następujące objawy:

•            Ból pleców

• Skurcze mięśni

•            Nudności i wymioty

•            Zmęczenie

• Niski apetyt

• Obrzęk, szczególnie stóp i kostek

•            Problemy ze snem

I koniecznie skontaktuj się z lekarzem w celu wykonania badań krwi i moczu, który będzie w stanie zdiagnozować problem i pomóc w jego leczeniu.

Już wiem, że masz chorobę nerek.

Jeśli masz już chorobę nerek i wiesz o tym, wiesz również, że długoterminowa dieta jest jednym z najlepszych sposobów na zapewnienie lepszych wyników zdrowotnych. Chociaż żałujemy, że nie ma jakiejś magicznej pigułki, która mogłaby to dla nas zrobić, rzeczywistość jest poświęcona, dzień po dniu.

Dzięki tym dwóm małym organom odpowiedzialnym za przetwarzanie odpadów w twoim ciele ważne jest, abyś karmił je właściwymi rzeczami. Więc bez zwłoki przejdźmy do rzeczy i dowiedzmy się, jakie są najlepsze pokarmy do jedzenia, aby wspomóc pracę nerek.

Trzymanie się tego – najlepsza wskazówka. Wiemy, jak trudno jest trzymać się kursu i ograniczać się do ulubionych potraw. Ale kiedy twoje zdrowie jest zagrożone, jest to niezbędne. Znajdź nowe, niezwiązane z jedzeniem sposoby na nagradzanie siebie za dobre zachowanie – nowy strój, wycieczkę, a nawet relaksujący masaż – a wkrótce zatęsknisz za tymi smakołykami trochę mniej.

Najlepsze produkty przyjazne dla nerek

Chociaż nie ma listy „najlepszych pokarmów, które leczą nerki”, istnieje wiele grup żywności i diet, które promują zdrowie nerek. Możesz dostosować swoją dietę, aby naturalnie poprawić czynność nerek lub przynajmniej spowolnić postęp choroby nerek.

Woda

Tak długo, jak nie masz ograniczeń płynów z powodu dializy, jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić dla zdrowia nerek, jest codzienne dodawanie hojnej dawki życiodajnej H2O. Jasne, kawa, herbata i soki owocowe są płynne, ale zawierają również dodatkowe elementy, które sprawiają, że przetwarzanie jest trochę trudniejsze dla organizmu – czyli więcej pracy dla nerek. Więc trzymaj się jasnych rzeczy!

Niektórzy pacjenci z chorobami nerek zalecają również dodanie do wody odrobiny cytryny, aby zapobiec kamieniom nerkowym i zmniejszyć ryzyko infekcji. Chociaż nie zostało to wystarczająco zbadane, aby udowodnić, że jest skuteczne lub nieskuteczne, możesz być pewien, że dodanie plasterka nie zaszkodzi, jeśli lubisz wodę z pewnym smakiem.

Sok żurawinowy

Jeśli kiedykolwiek miałeś infekcję dróg moczowych (ZUM), prawdopodobnie słyszałeś sugestię, że sok żurawinowy jest najlepszym napojem, który leczy wszystkie dolegliwości. Ostrzeżenie! Zwróć się do lekarza, jeśli zauważysz krew w moczu lub odczuwasz wyjątkowy ból.

Sok żurawinowy jest wypełniony witaminą C, która może pomóc w utrzymaniu zdrowych narządów nerek (i, miejmy nadzieję, wolnych od infekcji). Ale uważaj, wiele sklepów sprzedaje odmiany o wysokim poziomie cukru, a bardziej naturalne wersje mogą być nieco kwaśne.

Omega 3

Niestety, twoje ciało nie może samodzielnie wytwarzać tego kwasu tłuszczowego, dlatego musisz szukać alternatywnych źródeł, aby uzyskać poprawkę. Świetnymi źródłami są ryby, takie jak łosoś, śledź czy sardynki, ale jeśli nie jesteś fanem tego smaku owoców morza, zawsze możesz skorzystać z suplementów.

Omega 3 pomaga zapobiegać chorobom serca, odgrywa rolę w krzepnięciu krwi i ciśnieniu krwi, dzięki czemu jest niezbędnym składnikiem odżywczym do zarządzania, co jest szczególnie ważne, jeśli masz problemy z nerkami.

Jagoda

Jeśli chodzi o owoce, niewiele osób może się oprzeć dojrzałym i soczystym jagodom. Poza pysznym smakiem, te małe niebieskie kuleczki zawierają mnóstwo składników odżywczych – błonnika, witaminy C, niskokalorycznych. Dla osób z powikłaniami nerkowymi jagody mogą być idealnym odświeżaczem i zastrzykiem antyoksydacyjnym.

Inni pomocni jagodowi przyjaciele to żurawina, maliny, truskawki, winogrona i wiśnie, więc nie krępuj się.

Kapusta

W dzieciństwie albo nauczyłeś się go kochać, albo nienawidzić; jednak to proste warzywo liściaste może być przydatnym dodatkiem do każdego posiłku. Ma niską zawartość sodu (plus dieta nerkowa) i zawiera stosunkowo niski poziom potasu. Tymczasem zawiera mnóstwo składników odżywczych, takich jak błonnik, witamina K i C oraz kwas foliowy.

Żywność o niskiej zawartości potasu

(jabłka, brzoskwinie, marchewki, białe pieczywo, ryż i makaron)

Potas jest niezbędnym składnikiem regulującym funkcjonowanie nerwów i mięśni w organizmie. Pomaga zarządzać rytmem serca i pomaga w zapewnieniu odpowiedniej równowagi płynów.

Można by pomyśleć, że im więcej potasu, tym lepiej, ale dla osób z problemami z nerkami posiadanie odpowiedniego i niezbyt wysokiego poziomu jest niezbędne. To dlatego, że to te małe organy fasoli są odpowiedzialne za utrzymanie odpowiedniego poziomu w organizmie.

Na przykład jabłka są pełne pektyny rozpuszczalnego błonnika, substancji, która może pomóc w kontrolowaniu poziomu cholesterolu i glukozy we krwi. Ponadto zawierają również znaczne ilości witaminy C.

Czego powinieneś unikać?

Teraz, gdy już wiesz, które produkty spożywcze pomagają w funkcjonowaniu nerek, rzućmy okiem na drugą stronę medalu i zbadajmy, które produkty mogą zaszkodzić nerkom.

Sól!

To wróg numer jeden nerek. Sól ożywia jedzenie, ale za kulisami ma dość duże wady. To dlatego, że sól, którą przyprawiamy nasze jedzenie, zawiera sód, związek, który może wpływać na ciśnienie krwi. Za dużo i twoje ciśnienie wzrasta, powodując obciążenie serca i tych wszystkich ważnych nerek.

Obniżenie poziomu soli w diecie może być wyzwaniem, jeśli wziąć pod uwagę zwiększenie ilości paczkowanej i gotowej żywności, ale jest to możliwe. Staraj się jak najwięcej gotować w domu, obserwuj poziom soli, którą dodajesz do jedzenia, smakuj przed jedzeniem i staraj się unikać gotowych posiłków.

Uważaj na swoje mięso

Ostatnie badania kwestionują, czy czerwone mięso ma wpływ na zdrowie nerek. Chociaż nic nie zostało jeszcze potwierdzone, wczesne wyniki pokazują, że białka czerwonego mięsa mogą powodować cięższą pracę nerek, a ci, którzy spożywają mniej, mają nieco lepsze wyniki w PChN.

Żywność z zawartością fosforu

Aby utrzymać nerki w doskonałej kondycji, najlepiej obserwować poziom fosforu w systemie. Znajduje się w mięsie, roślinach strączkowych, rybach, produktach mlecznych, zbożach, ciemnych colach itp. Ten pierwiastek pomaga w utrzymaniu zdrowych kości. Jednak zbyt dużo może być złą rzeczą, więc uważnie monitoruj spożycie i staraj się nie przesadzać.

Produkty pełnoziarniste

Możesz pomyśleć, że produkty pełnoziarniste i pełnoziarniste są lepsze dla twojego zdrowia, a w wielu przypadkach miałbyś rację. Są pełne błonnika i składników odżywczych, których brakuje w białych produktach. Ale jeśli cierpisz na chorobę nerek, ogólne porady dietetyczne mówią, że biały chleb i zboża mogą być lepsze ze względu na niższy poziom fosforu i potasu.

Żywność bogata w potas

Chociaż potas może pomóc w regulacji układu krążenia i układu nerwowego, jak już powiedzieliśmy, zbyt dużo może być złą rzeczą. Jeśli jesteś na diecie nerkowej, uważaj na następujące pokarmy – pomarańcze, banany, nabiał, morele, słodkie ziemniaki i zwykłe ziemniaki.

Notatka

Ten artykuł nie ma na celu zastąpienia porady lekarza lub dietetyka. Postępowanie w przypadku choroby nerek jest bardzo indywidualne i należy zadbać o to, aby to, co jesz, spełniało Twoje szczególne potrzeby i wymagania.