Jak zrobić Dhansak z kurczaka?

0
22

Dhansak z kurczaka to pyszne, delikatnie przyprawione curry z soczewicą.

W Wielkiej Brytanii toczy się debata na temat tego, jak należy gotować dhansak z kurczaka.

Niektórzy twierdzą, że zawiera kawałki ananasa. Inni, z których ja jestem, wolą pominąć ananasa.

To powiedziawszy, opracowałem ten przepis na dhansak z kurczaka w sposób, w jaki jest najczęściej podawany, z ananasem.

Hej, robisz to curry, więc nie myśl, że musisz dodawać ananasa tylko dlatego, że przepis też ci mówi! Jeśli nie chcesz ananasa w swoim dhansak z kurczaka, pomiń go.

Czym dokładnie jest curry dhansak?

Dhansak z kurczaka, który dostajesz, gdy zamawiasz w lokalnym domu curry, nie przypomina tego, co można dostać w Indiach.

BIR (brytyjska restauracja indyjska) kurczak dhansak to gra na curry, która została spopularyzowana przez społeczność Parsi w Bombaju.

Tam zwykle robi się go z mięsa koziego lub baraniny i jest to prawdziwy kawałek na imprezę.

Tradycyjnie podaje się go z brązowym ryżem, a do sosu dodaje się również warzywa, takie jak dynia, bakłażan i ziemniaki. Często do przygotowania sosu używa się wielu różnych odmian soczewicy wraz z długą listą przypraw.

Nasz dhansak w stylu curry house jest o wiele mniej skomplikowany, chociaż jest słodko-kwaśne curry jak oryginał. Do sosu dodaje się ugotowaną czerwoną soczewicę, sok z cytryny jako środek zakwaszający oraz sok ananasowy i ananasowy (czasami) dla słodyczy.

Pracuj do przodu.

Ten przepis na kurczaka dhansak reprezentuje to, co najlepsze w gotowaniu w stylu curry.

Aby zrobić to dobrze, musisz przygotować podstawowy sos curry, a także wstępnie ugotować kurczaka. Wstępne gotowanie kurczaka nie tylko przyspiesza proces gotowania, ale także dodaje kolejną warstwę smaku.

Sos curry

Każdy z autentycznych przepisów brytyjskich indyjskich restauracji (BIR) na moim blogu wymaga bazowego sosu curry. W przepisie poniżej znajduje się link do przepisu. Gdy to zrobisz, możesz zrobić wiele różnych curry w stylu curry w około dziesięć minut.

Gotowany Jurczak

Wstępnie gotuję kurczaka na dwa sposoby. Większość indyjskich restauracji używa tej metody do przygotowania kurczaka do tego curry. W tym przepisie kawałki kurczaka są wolno gotowane w bulionie z przyprawami. Możesz dodać kilka łyżek soku do gotowania do swojego curry, aby uzyskać dodatkowy smak.

Możesz również dodać kurczak tikka w stylu tandoori do tego przepisu, jeśli chcesz stworzyć tandoori Chicken Dhansak.

Zamienniki Jurczak

Ten dhansak z kurczaka można również przygotować z innymi składnikami.

Podobnie jak wtedy, gdy wychodzisz na curry i widzisz w menu dhansak, możesz wybrać, co trafi do sosu.

Krewetki królewskie, jagnięcina, keema, paneer są dobrymi zamiennikami.

Instrukcje

1. Podgrzej ghee/olej na średnim ogniu. Dodać kurkumę oraz pastę imbirowo-czosnkową i skwierczeć przez około 30 sekund. Kurkuma ciemnieje podczas gotowania.

2. Wymieszaj pozostałe zmielone przyprawy i smaż przez kilka sekund na oleju.

3. Dodaj przecier pomidorowy i wymieszaj, aby połączyć z przyprawami. Doprowadź do wrzenia, a następnie dodaj około jednej chochli sosu bazowego. Sos bazowy należy dodać w razie potrzeby. Jeśli curry wygląda na suche, dodaj więcej sosu bazowego. Jeśli jest zbyt soczysty, ugotuj.

4. Dodaj ugotowaną soczewicę i wszystko wymieszaj. Uważaj, ponieważ soczewica spali się na dno. Często mieszaj i w razie potrzeby zmniejsz ogień.

5. Teraz dodaj kawałki kurczaka, sok ananasowy i kawałki ananasa. Pamiętaj, aby w razie potrzeby dodać więcej bazy.

6. Dopraw solą do smaku i wyciśnij sok z cytryny na wierzch. Udekoruj posiekaną kolendrą i podawaj.