Kurczak Masala Tikka

0
20

W niektórych z najlepszych miejsc z curry w Wielkiej Brytanii odkryłem, jak gotować kurczaka tikka masala. Ty też możesz odnieść sukces! Ulubionym curry moich dzieci jest to danie z kurczaka tikka masala. Często podajemy to z kormą z kurczaka na obiad, ponieważ nie lubią pikantnych potraw.

Mój przepis na Chicken Tikka Masala wynika z licznych wycieczek do restauracji curry. Widziałem to wiele razy i robiłem to sam kilka razy. To prawdopodobnie najlepszy przepis na kurczaka tikka masala, jeśli Ci się spodoba.

Dania curry w moich książkach kucharskich zostały stworzone z myślą o czterech osobach. Pomaga to od jednej do dwóch osób i pochodzi z domu curry. Moja wersja kurczaka tikka masala jest mniej słodka niż niektóre. Chociaż nie powiedziałbym, że lubię pyszne curry, możesz dodać więcej cukru, jeśli to zrobisz. To zakończy zadanie.

Z jakiego kraju pochodzi kurczak tikka masala?

Na moich zajęciach z curry często słyszę pytanie: „Jak powstało chicken tikka masala?”

curry z kurczaka w stylu restauracji

Podobnie jak większość kultowych brytyjskich dań curry house, kurczak tikka masala nie jest rodzajem jedzenia, które często można znaleźć w Indiach.

Podczas moich ostatnich podróży do Indii widziałam w menu kurczaka tikka masala. Tam, gdzie daliśmy mu brytyjski zwrot, zanim go odesłaliśmy. Dla turystów i innych ciekawskich gości, wielu indyjskich kucharzy coraz częściej uczy się przyrządzania curry w stylu BIR (brytyjska restauracja indyjska).

Jak powstało chicken tikka masala

Istnieje wiele mitów dotyczących początków kurczaka tikka masala. Niektórzy twierdzą, że to tylko adaptacja słynnego kurczaka w maśle, która po raz pierwszy zyskała popularność w New Delhi w latach 50. XX wieku. Biorąc pod uwagę, jak podobne są te dwa curry, może tak być.

Inna teoria głosi, że pochodzi z zakładu curry w Glasgow. Według legendy, klient zwrócił swoje curry z kurczaka, ponieważ uznał, że jest za suche.

Szef kuchni posypał curry kremem i zupą pomidorową, żeby zaimponować. Były to dni przed kluczowym sosem curry, używanym dzisiaj w tym przepisie i we wszystkich restauracjach curry. Curry znalazło się w ich menu, ponieważ konsumenci je pokochali.

Istnieją inne alternatywne opowieści, a ta sama historia stojąca za ich genezą prawdopodobnie nigdy nie zostanie ujawniona. Nie ma już co do tego wątpliwości; ludzie lubią to wszędzie.

Co odróżnia tę kurczaka tikka masala od innych dań?

Większość indyjskich książek kucharskich i blogów pokazuje, jak przygotować kurczaka tikka masala przy użyciu bardziej tradycyjnych indyjskich technik gotowania.

Zamiast sosu bazowego, drobno posiekaną cebulę podsmaża się z dodatkiem wody lub bulionu.

Daje to piękne curry, ale nie przypomina kurczaka tikka masalas podawanego w restauracjach, które można zobaczyć w restauracjach curry.

Aby uzyskać odpowiedni smak i konsystencję sosu, należy użyć sosu bazowego.

Making Ahead: Podstawowy sos curry jest używany we wszystkich autentycznych przepisach na curry z kurczaka na mojej stronie internetowej.

KURCZAK GOTOWY DO PRZYGOTOWANIA

W przypadku kurczaka tikka masala większość restauracji używa kurczaka w stylu tandoori.

Uważam, że ten przepis wymaga kurczaka tandoori! Ten sos smakuje wyśmienicie, podgrzany ze świeżo posiekanymi zielonymi chili i chili w proszku, jeśli wolisz bardziej ostre curry jak ja. Nie byłaby to już kurczak tikka masala, ale z własnego doświadczenia wynika, że ​​nadal jest całkiem doskonała.

Oto kilka zdjęć przedstawiających proces przygotowywania tego przepisu z kurczaka tikka masala.

Ta kurczak tikka masala pasuje do zwykłego białego ryżu i innego dania, takiego jak korma z kurczaka.